italijanska kuhinja mmm...
pogrešno je vezujemo samo za picu i špagete...
njihova jela i sosovi su puni ukusa, začina, svežeg bilja i sa notom toplog juga.ponekad malo truda oko pripreme se višestruko isplati
probajte
potrebno je
za fil
- 2 glavice crnog luka
- 500 g šampinjona
- 500 g mlevenog mesa
- 300 ml paradajza iz flaše
- 1 kašičica origane
- 1/2 kašičice bibera
- malo soli
- ulje za prženje
- 1,5 l mleka
- 4 kašike brašna
- 1 kašika suvog biljnog začina
- ulje za prženje
- za kore
- oko 600 g brašna
- 3 jajeta
- malo vode
- so
- i još...
- 200 g rendanog kačkavalja
- priprema
- Luk sitno iseckati, na ulju propržiti, dodati seckane šampinjone, nešto kasnije i mleveno meso.
- Kada se sve udinsta i izgubi vodu od šampinjona, dodati paradajz, origano, biber i so. Još kratko prodinstati i fil je gotov.
Bešamel sos: Na malo ulja propržiti brašno, zaliti mlekom, jako mešati da se razbiju grudvice, kuvati dok se blago ne zgusne. Dodati začine.
A sada kore: Ako vas mrzi da pravite može i gotove. Za lazanje: Ali je u suštini ovo vrlo lako. Brašno zamesiti sa malo soli i jajima koje ste prethodno ulupali i dodali malo vode. Princip: Malo tečnosti, dodaj brašno sve zavisi od veličine jajeta, a i od vrste brašna. Testo treba da je glatko i da se ne lepi za ruke. Podeli se na tri ili četiri dela, od svakog se pravi po jedan sloj kora za lazanje.
Dakle podmazati pleh, postaviti razvijenu tanku koru po njemu. Preliti sa dve-tri kutlače bešamela, staviti pola fila. Dalje ide slaganje sistemom: malo bešamela, kora, malo bešamela, druga polovina fila, bešamel, kora, ostatak bešamela, pa narendati kačkavalj. Peče se na 180 C, može u početku i pokriveno.
Štos je da lazanje"ljuljaju", da su žitke, a posle pečenja mekane. Na žalost moji vole srpsku varijantu svega, pa ih ja pečem da su malo suvlje i reš, a to se postiže pečenjem, a da su otkrivene.
Нема коментара:
Постави коментар